Jak zabudować kuchnię gazową – praktyczny poradnik dla każdego

Jak zabudować kuchnię gazową – praktyczny poradnik dla każdego

Wyłączono przez

Zabudowa kuchni gazowej – praktyczne wskazówki

Jeśli planujesz urządzić nową kuchnię lub zdecydowałeś się na remont starego pomieszczenia, zapewne wiesz, jak ważne jest dobór odpowiedniego sprzętu. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest kuchenka gazowa. Jak jednak zadbać o estetyczny wygląd kuchni, skoro standardowe modele gazówek nie są zbyt atrakcyjne? Okazuje się, że istnieją ciekawe rozwiązania, które pozwolą Ci na to, aby kuchnia nie tylko była funkcjonalna, ale także piękna. W poniższym artykule przedstawiamy praktyczny poradnik dotyczący zabudowy kuchni gazowej.

1. Zabudowa kuchni gazowej przede wszystkim musi być bezpieczna

Pierwszą i najważniejszą kwestią, która należy wziąć pod uwagę podczas zabudowy kuchni gazowej, jest bezpieczeństwo. Tym samym, nie możemy po prostu „założyć” frontów, specjalna szafka pod płytę musi spełniać określone wymogi techniczne. Najważniejsze z nich to:

  • wymagana jest siatka wentylacyjna, która umożliwia przepływ powietrza,
  • na spodzie musi znajdować się blacha, która zakrywa płonące elementy,
  • musimy zastosować specjalne materiały do wykonania szafki (bez zastosowania materiałów palnych),
  • szafka nie może mieć ścianek bocznych,
  • szafka musi znajdować się na metalowych nogach, które pozwalają na swobodne przepływanie powietrza.

2. Kuchnia gazowa – jaki styl wybrać?

Zabudowa kuchni gazowej to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także estetyki. W sklepach możemy znaleźć różne rodzaje frontów i kolorów szafek. Ile w tym wszystkim miejsca na indywidualny gust? Jakie fronty wybrać do kuchni gazowej? Wybór jest ogromny. Oto kilka propozycji:

  • fronty lakierowane – błyszczące, matowe lub półmatowe,
  • płyty laminowane – dostępne w różnych kolorach, odpornych na wilgoć, wysokie temperatury i zarysowania,
  • drewniane fronty – nadają przytulnego i ciepłego charakteru,
  • fronty z tworzyw sztucznych – nowoczesne, funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu czystości.
  Jak zaaranżować kuchnię: Porady i inspiracje

3. Jak zamontować płytę gazową w szafce kuchennej?

Kiedy już wybraliśmy rodzaj frontów, czas na montaż kuchenki gazowej w szafce. W zależności od modelu kuchenki, ta operacja może się nieco różnić, jednak niektóre wytyczne pozostaną takie same. Oto kilka kroków, które musimy wykonać, aby zamontować płytę gazową:

  1. Wytnij otwór o odpowiedniej wielkości w blacie szafki. Do wycięcia możesz użyć np. pilarki tarczowej.
  2. Na spodzie szafki umieść blachę, która pozwoli na zakrycie płonących elementów.
  3. Zamontuj płytę gazową w otworze oraz podłącz do gazu i prądu.
  4. Przymocuj płytę do blatu – możesz użyć specjalnych uchwytów (dodawane przez producenta płyty) lub zamocować płytę za pomocą śrub mocujących.

4. Wnętrze szafki – jak zapewnić dodatkowe miejsce na akcesoria?

Jak wiadomo, standardowa szafka pod kuchenkę gazową nie daje zbyt dużego pola do popisu. Co zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń? Przede wszystkim warto zainwestować w szuflady wysuwne – dzięki nim zyskamy na wygodzie i komforcie użytkowania. Innym ciekawym rozwiązaniem są kosze obrotowe – pozwalają na łatwe przechowywanie naczyń, garnków czy przypraw.

Podsumowanie

Zabudowa kuchni gazowej to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród osób, które cenią sobie funkcjonalność i estetykę. Jednak pamiętajmy, że zabudowa ta musi być przede wszystkim bezpieczna. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem kuchenki gazowej, a do tej pory bałeś się tej formy ogrzewania, proponujemy przetestować ją w trudniejszych warunkach. Jeśli po kilku tygodniach uznasz, że to nie jest dla Ciebie najlepsze rozwiązanie, możesz rozważyć pozostałe formy gotowania, takie jak płyta indukcyjna lub ceramiczna.