Jakich zaleceń należy przestrzegać po plastyce wędzidełka prącia

20 marca 2017 Wyłączone przez admin

Problemy związane z męską seksualnością są tematem tabu. Rzadko się o nich mówi, ponieważ we współczesnej kulturze panuje stereotyp męskości oparty na sile, agresywności i dominacji. Tymczasem również dla panów kontakty intymne mogą wiązać się z dyskomfortem i być przyczyną trudności w życiu osobistym albo wpływać na niską samoocenę. Niestety ze względu na poczucie wstydu niewielu mężczyzn kieruje się ze swoimi dolegliwościami po poradę do specjalisty, a szkoda, bo większość kłopotów da się rozwiązać. Jednym z problemów, na które medycyna posiada proste rozwiązanie, jest zbyt krótkie wędzidełko prącia.

Wędzidełko prącia to cienki fałd skórny łączący dolną powierzchnię żołędzi z napletkiem. Kiedy jest zbyt krótkie, mężczyzna odczuwa trudności i ból podczas zsuwania napletka z żołędzi. Dolegliwości stają się szczególnie nasilone podczas erekcji, co zdecydowanie utrudnia współżycie. Jak w wypowiedzi dla portalu onet.pl zauważył dr n. med. Andrzej Depko, wybitny seksuolog, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, za krótkie wędzidełko może być przyczyną nieprzyjemnych urazów podczas aktywności seksualnej, na przykład zerwania włókien łączących żołądź z napletkiem.

Metodą leczenia przypadłości jest zabieg plastyki wędzidełka (inaczej: frenuloplastyka). Lekarz znieczula operowaną okolicę, a następnie nacina zbyt krótkie włókna (uwalniając przy okazji napletek) w taki sposób, by w kolejnym kroku odpowiednio je zszyć. Dzięki temu uzyskuje efekt w postaci wydłużenia i wzmocnienia wędzidełka. Sama procedura nie trwa zbyt długo i jest wykonywana w trybie ambulatoryjnym. Jakich zasad powinien przestrzegać pacjent, gdy po zabiegu znajdzie się już w domu?

Jak postępować po zabiegu plastyki wędzidełka prącia

Bezpośrednio po zabiegu nie powinno się moczyć rany – przez pierwsze 24 godziny należy zadbać o to, by miejsca intymne w ogóle nie miały kontaktu z wodą. W trakcie kilku następnych dni zaleca się raczej prysznice niż kąpiele. Niezwykle ważna jest odpowiednia higiena operowanej okolicy – rekomenduje się codzienną pielęgnację przy pomocy wody z mydłem. Dodatkowo można stosować również napar z rumianku. Podczas tych zabiegów należy starać się bardzo delikatnie odprowadzać napletek.

Przez pierwsze kilka dni po operacji pacjent powinien unikać siedzenia i odpoczywać raczej w pozycji leżącej, ponieważ wtedy penis znajduje się wyżej niż reszta ciała. Nie ma przeciwwskazań co do chodzenia, np. do toalety czy na posiłki. Nie należy natomiast zanadto się nadwyrężać, choćby poprzez wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych (nadmiernej aktywności tego rodzaju trzeba unikać przez kilka następnych tygodni).

Niezwykle ważnym zaleceniem jest wstrzemięźliwość od jakichkolwiek kontaktów seksualnych (również od masturbacji) przez kolejne 4 do 5 tygodni po zabiegu. Z kontaktami intymnymi trzeba poczekać do pełnego wygojenia się rany, inaczej wędzidełko będzie narażone na zbyt wczesne i zbyt intensywne naciąganie.

Po zabiegu może pojawić się niewielkie krwawienie. W takiej sytuacji należy uciskać operowaną okolicę jałowym gazikiem przez kilka minut. Jeśli krwawienie nie ustępuje, trzeba zgłosić się do specjalisty urologa, podobnie jak w przypadku utrzymującego się obrzęku, infekcji albo ropnego wysięku z rany.

Bardzo istotne jest utrzymywanie kontaktu ze swoim lekarzem i stosowanie się do jego zaleceń. W odpowiednim momencie po zabiegu specjalista wyznaczy termin wizyty kontrolnej, podczas której oceni wyniki operacji i gojenia się ran. Jeśli plastyka wędzidełka została przeprowadzona prawidłowo, a pacjent odpowiednio dbał o siebie podczas okresu rekonwalescencji, możliwy będzie powrót do pełnej sprawności seksualnej. Tym razem bez bólu, obaw i w poczuciu pełnego komfortu fizycznego i psychicznego.