Klasyczna kuchnia w naszym kraju zależna jest od regionu. Ma, jednak jedną cechę charakterystyczną- dodatki.…
O co zapytać sprzedawcę przed kupieniem zmywarki?
Zmywarka to bardzo przydatne i potrzebne urządzenie w kuchni. Coraz więcej osób decyduje się na nią, ponieważ sprzęt ten znacznie ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. Większość osób, już po krótkim czasie użytkowania, stwierdza że była to naprawdę dobra inwestycja. Zmywarka ma szereg zalet. Pozwala zaoszczędzić czas, który dotąd przeznaczany był na ręczne mycie naczyń. Dodatkowo można oszczędzić też energię i wodę. Tym samym, ten jednorazowy wydatek bardzo szybko się zwraca i doskonale wpływa na domowy budżet. Na rynku obecnie znajduje się wiele różnorodnych modeli zmywarek, dlatego zanim kupisz ten odpowiedni dla siebie, zapytaj sprzedawcę o kilka najważniejszych parametrów, dzięki którym zakup będzie w stu procentach trafiony.
Zużycie energii w zmywarce
Istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest poziom zużywanej przez nią energii. Jeżeli trudno znaleźć taką informację na opakowaniu lub urządzeniu, warto jest o to zapytać sprzedawcę, który powinien takie informacje posiadać. Naturalnie, będą tu pewnie wahania, widełki, ponieważ ilość zużywanej energii zależna jest nie tylko od modelu urządzenia, ale również od zastosowanego programu mycia. Sprawdź również artykuł: Naprawa zmywarki – Serwis AGD Warszawa
W trybie oszczędnym czy podczas płukania zmywarka może pobrać jedynie 0,1 kWh energii. Z Natomiast, jeżeli zostanie wykorzystany program pełny zużycie może wzrosnąć nawet do 2 kWh.
Trzeba wiedzieć, że średnie zużycie energii przez zmywarkę wynosi od 1,2 – 1,5 kWh, przy wybieraniu najbardziej popularnych programów. Należy zapytać sprzedawcę, czy dana zmywarka posiada również ekonomiczne oprogramowanie. Jeżeli zakładamy, że pięć razy w tygodniu zmywarka będzie pracować przy osiemdziesięcioprocentowy napełnieniu wodą, zaś 1 kWh prądu kosztuje około 0,60 zł, to w ciągu roku uzbiera się kwota 160 zł. W ogólnym rozrachunku jest to bardzo korzystny wynik, szczególnie gdy porównamy go z analogicznym myciem naczyń, tyle że ręcznie. Do tego, przy zmywarce oszczędzany jest również czas, którego nie da się tak łatwo przeliczyć.
Kupując zmywarkę warto zapytać sprzedawcę także o jej klasę energetyczną. Jest to o tyle ważne, że jeśli wybrana zmywarka ma klasę A+ to rocznie zużyje około 270 kWh. Jeżeli jednak wybierzemy zmywarkę klasy A+++ wówczas roczny koszt będzie o połowę niższy.
Okres gwarancji zmywarki
Wybierając zmywarkę należy zwrócić uwagę nie tylko na jej parametry, wielkość czy programy, ale również na okres gwarancji. Naturalnie, warto zdecydować się na zakup zmywarki, która wyróżnia się długim okresem gwarancji. Obecnie najczęściej stosowanym jest pięcioletni. Zdarzają się jednak modele również z dziesięcioletnim okresem gwarancji.
Gwarancja, dla wielu osób może być czynnikiem decyzyjnym przy dokonywaniu odpowiedniego wyboru. Przede wszystkim, ma ona za zadanie potwierdzić, że urządzenie wolne jest od wad fizycznych. Producent zmywarki zobowiązuje się w gwarancji, że ujawnienie wad w czasie użytkowania sprzętu spowoduje ich natychmiastowe i bezpłatne usunięcie. Naturalnie, w takiej sytuacji, wada która zostaje ujawniona, powinna być usunięta w ciągu czternastu dni od dnia zgłoszenia się do autoryzowanego punktu serwisowego.
Pytając o gwarancję należy mieć jednak świadomość, że nie obejmuje ona uszkodzeń sprzętu, które powstały przez niewłaściwe użytkowanie, działanie niezgodne z instrukcją, oraz uszkodzenia mechaniczne, termiczne czy też chemiczne. Co więcej gwarancja nie obejmuje również uszkodzeń, które spowodowane są czynnikami zewnętrznymi, między innymi przepięciami w sieci elektrycznej, czy też wyładowaniami atmosferycznymi.
Kupując zmywarkę należy dowiedzieć się czy przysługuje również wymiana sprzętu na nowy, jeśli w krótkim okresie zostanie przeprowadzone kilka napraw ze względu na występujące w sprzęcie wady. Żeby zażądać wspomnianych napraw należy zachować dowód zakupu oraz ważną kartę gwarancyjną.